Академик Пловдив загуби от Рилски спортист в драма с две продължения

Академик Пд изпусна да обърне Рилски спортист и отстъпи в невероятна драма с две продължения в мач от втория кръг на НБЛ. Пловдивският тим загуби с 89:99 /17:23, 16:18, 17:21, 24:12, 15:25/ в зала СИЛА, след като в средата на третата четвърт губеше с 19 точки, но успя да изравни в края.

Срещата започна равностойно, но гостите взеха аванс за 16:7 след две поредни тройки. Рилски спортист контролираше мача до почивката на която се оттегли с 8 точки аванс. Отборът на Людмил Хаджисотиров започна силно и третата четвърт и преднината на неговия тим подгони 20 точки – 19, след тройка на Брендън Браун 4.18 минути преди края на четвъртината. Последваха силни минути за Академик, който със солидна игра в защита отново стопи пасива си на 10 точки 2 минути преди края на частта, който дойде при 12 точки аванс за Рилски спортист.

Домакините продължиха да играят самоотвержено в защита и стопиха пасива си само до 2 точки минута преди края. Тогава Обрад Томич вкара два наказателни удара, гостите не успяха в последната си атака и мачът влезе в продължение. В него мачът вървеше кош за кош. Павлин Иванов даде аванс на гостите с тройка минута преди края, но Тони Гуджино отвърна на удара с точна далечна стрелба и се стигна до второ продължение. В него точни далечни стрелби на Павлин Иванов и Мирослав Васов донесоха победата на Рилски спортист, а Академик получи овациите на публиката си за сърцатата си игра.

Брендън Браун бе най-полезен за победителите с 23 точки, Павлин Иванов добави 22, Мирослав Васов – 12. Трима играчи на Академик вкараха по 17 точки – Йере Вуцица, Васил Бачев и Николай Николов, Антъни Гуджино се отчете с 10 точки.

Йордан Янков, старши треньор на Академик:

Според мен отборът ни игра страхотно. Преди срещата помолих момчетата да дадат всичко от себе си и да покажат желание и те оставиха сърцата си на игрището, за което им свалям шапка. Стратегията ни бе да провокираме гостите да стрелят отдалеч. Вкараха ни доста тройки и заслужават поздравления. Смятам, че тактиката ни бе добра. След почивката станахме по-агресивни и върнахме двайсетина точки разлика, което доказва желанието ни. Лидерите ни Васил Бачев и Тони Гуджино помогнаха на тима да се вдигне в трудните моменти. Останалите момчета също играха много добре. Имаме страшно много баскетболна работа в залата, защото в подготвителния период наблегнахме на кондиционната подготовката. Сигурен, че ще играем още по-добре. Ще залагаме на бързата атака и атрактивната защита. Ще има и много брак, но смятаме да налагаме младите. Йере Вуцица направи 5 чадъра преди почивката, което бе страхотно шоу за публиката.

Васил Бачев, Академик:

Имахме много отворени стрелби, които не вкарахме, ние сме отбор, който може да стреля. Това, според мен, бе основната причина за загубата ни. Иначе стана аткрактивен мач за зрителите. Отборът го виждам много добре, играем добре в защита, с много движение – ще изповядваме този стил на игра.

Людмил Хаджисотиров, старши треньор на Рилски спортист:

Атрактивна среща за зрителите, но не и за треньорите, които си скъсаха нервите. Поздравявам и отбора на Академик, който при пасив от 19 точки успя да се върне в мача. Ние на моменти играхме добре, но имахме и спадове. Направихме елементарни грешки, които не отиват на мъжки отбор. В същото време се радвам, че показахме характелр и се борехме до края, нзехме правилни решения във важните моменти. Имаме 6 нови играчи и всеки един такъв мач ни е безценен. Смятам, че домакините имат много добър отбор със солиден потенциал и всички ще берат ядове с тях. Карвачо има голям потенциал, може да играе в нападение и защита, това му е първа година в Европа, ще разчитаме на него. Браун трябваше да бъде по-агресивен, но се разигра в края.