
След пет дни те формирали малки „зъбни пъпки“. След това новосъздаденият зъб бил поставен в пластмасова кутийка дълбоко в тялото на мишката, където през следващите 60 дни се превърнал в оформен зъб. Поставянето му в тялото гарантирало, че той има достъп до киселините и химикалите, от които се нуждае, за да се развие по-нататък.
След като се оформил напълно, зъбът бил изваден от кутийката и трансплантиран дълбоко в кост на челюстта на мишката, чийто истински зъб бил изваден. Шест седмици по-късно той се слял с костта на челюстта. Изкуственият зъб имал всички компоненти на нормалния, включително емайл, коронка и корен, както и свързващи фибри, за да се закрепи здраво за костта.
В предишно изследване учените от университета в Токио трансплантирали зъбни пъпки на мишки и чакали да избият над венците. Но като се има предвид колко бавно растат човешките зъби, те смятат, че трансплантирането на напълно оформени зъби е много по-практично. Учените се надяват, че изследването им е стъпка към развитието на нови човешки органи, създадени от собствените клетки на пациента.
инфо:dir.bg
mediacafe.bg