Част от Етъра е в Пловдив

Интересна изложба се открива днес, 29 май 2013г, в Етнографския музей в Пловдив. Тя представя интересен поглед върху нашето минало и е заслуженото признание за присъствието на коня в живота на балканджията от ХІХ век до 40-те години на ХХ век. Тя ни пренася в една отминала епоха на усилен труд, преклонение пред природата и дълбока почит към традициите.

„Кога си на кон, хем си седиш, хем си ходиш” – шегували се някога балканджиите. Конете били тяхното “превозно средство” по стръмните, тесни пътеки. Те им били добри помощници в селското стопанство. Осигурявали поминъка на планинците, известен като кираджийство и кърджийство. А занаятите свързани с функционалното им поддържане и изработване на амуниции (налбанство, сарачество, самарджийство, коларо-железарство и др.), давали прехрана на голям брой майстори от региона.

Навремето всяко семейство се стремяло да притежава поне няколко коня и тяхната сила, красота и брой се превръщат в олицетворение на социалния престиж на стопаните им. „Кон са назаем не дава” – той е другар, помощник и имане. За това балканджиите почитали коня и на Тодоровден изразявали обичта и преклонението си на пред неговата сила.

В изложбата са представени над 110 експоната и много архивни снимки от фонда на ИМ – Г. Оряховица, СМРЗИ – Трявна, МНХЗИИ – Троян, ТДА – Габрово, АЕК „Етър” и сайта LostBulgaria.

Отделя се специално внимание на детската аудитория, чрез модул представящ: игри, гатанки и любопитни факти свързани с тема. Децата имат възможност чрез рисунки да изразят емоцията, която е предизвикала в тях изложбата.

products_8589_100511105142

 

 

За автора

Вашият коментар