Пловдивският художник Константин Константинов ще представи своя изложба на 24 септември от 18.30 часа в столичната „Mishel art Gallery“ на ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ №24. За първя си рожден ден домакините посрещат творбите и техния автор след поредица негови динамични изяви в страната и чужбина. Старт на експозицията ще даде известният художник Хубен Черкелов.
Картините на Константин са своеобразно отражение на забележима индивидуалност, характеризираща стила му. Авторът умело работи с овладяната висока цветност, фигуративното съдържание и постига конкретно неконкретни сюжети. Създадени в различен формат и с различна техника, картините на Константин звучат едновременно в многогласие и цялост, а пространството на „Mishel art Gallery“ се оказва тяхна арена.
Константин за хаоса като организиращ център
Защо предпочете изкуството?
Може би то е предпочело мен! По енергията и заряда на творбите осъзнавам, че съм в изкуството!…Във всяка следваща изява може да бъда друг и едновременно себе си.
Има ли глас, тембър картината?
Със сигурност! Има хора, които пред картини танцуват, други плачат, трети чуват музика. Както и в моето изграждане като творческа личност. За да се вдъхновявам, интересувам се от всичките видове изкуство. Въздействащото произведение е синтез.
Коя е загадката на изкуството?
Истината е в импровизацията!
Твоят диалог с интуицията?
Не вземам поръчки – ето го момента на интуицията.
Тестер за какво е изкуството – сетивност, световъзприятие, интелект…
Може да е всичко, може да е само изкуство…
Доста си абстрактен в картините?
Не съм точно абстрактен, боравя с фигуративното изкуство. Фигуративен художник съм, най-абстрактно казано.
Обичаш ли да жонглираш с емоциите, изобразявайки ги?
Понякога емоциите жонглират с нас!… Опитвам се да ги обхвана и да ги изразявам – те са двигателят на творчеството.
Колко цвята има в твоето ателие?
Много, но може да са подчинени на много природи. Магията се крие и в преработването на всички цветове в един тон, а той да казва толкова, колкото казват всички цветове. Такъв е светът на художника!…
Подвластен ли си на хаоса?
Има приемане и предаване. При творческата личност той е организиращ център, а творбата – намерен хаос.
Рисуване и изкуство – къде е разликата?
Рисуването си е рисуване…
Когато ти е професия, има друг заряд: в ателието може да рисуваш пет часа, но в себе си – 24 часа. Това са процеси, които владеят автора.
И за финал…
Само високото изкуство може да укроти егоцентризма на четката!