Операта в Стара Загора с първи за България спектакъл за деца със специални нужди

Операта в Стара Загора е в топ 3 с проекта „Ние сме музиканти“

Специално представление готви операта в Стара Загора. Идеята е да се създаде първият в България интерактивен сензорен спектакъл за деца и младежи със специални образователни потребности. Проектът „Ние сме музиканти” беше селектирана в първата десятка на конкурса за иновативни образователни продукции на асоциацията на европейските филантропи за опера и балет „FEDORA“ – най-престижната европейска платформа, подкрепяща иновации в оперното и балетното изкуство. Нашето предложение бе предпочетено пред проектите на Виенската опера, Кралската шведска опера и Датската национална опера.

„Концепцията на  „Ние сме музиканти“ ще предостави възможност за приобщаване на деца и младежи с развитийни и поведенчески проблеми, които ще бъдат подкрепени от млади доброволци, психолози, ресурсни учители и оперни артисти в тяхното първо оперно изживяване. Факт е, че класическата музика може да повлияе положително на млади хора с разстройства от аутистичния спектър, дефицит на вниманието и хиперактивност, синдром на Даун и други сензорни или емоционално поведенчески трудности.

Влязохме в топ 3, заедно с белгийската компания „Platform K“ и италианската „Compagnia Teatrale L’Albero“. За всеки един от финалистите ще бъде открита специална дарителска сметка, която ще бъде активна до 4 юни, a постъпилите средства ще бъдат използвани за реализиране на проектните им идеи. Освен събраните дарения, победителят сред финалистите ще получи и грант на стойност 50 000 евро за разгръщането на своята идея.

3-те финалиста могат да бъдат видяни тук.

Можем да подкрепим идеята на операта в Стара Загора с дарения тук

За автора

Вашият коментар