Едно ново проуване на Фондация „БГ сайт” сочи, че над 80 % от децата от 1-ви до 4-ти клас имат профили в социалните мрежи, което е напълно недопустимо, тъй като по официалните правила те трябва да са поне 14-годишни, за да притежават такъв. Истината е, че родителите са тези, които са им направили тази „услуга“, вкарвайки ги по тоюи начин на място, на което не трябва да са.
Целта е превенция на децата между 6 и 12 годишна възраст от рисковете и опасностите, които крие Интернет пространството. Вече са обхванати над 1500 деца от различни български градове, а вчера, 27.02.2013г. бе проведен открит урок по безопасен Интернет с участието на над 70 деца от първи, втори и трети клас в СОУ „Паисий Хилендарски” в Пловдив.
Жюстин Томс подчерта стряскащия факт, че никой не говори с децата, особено от най – малките класове, за основните правила за безопасност в Интернет.
В момента България и Румъния са най – големите легални износители на момичета през сайтове за запознанства и социални мрежи и това се случва, заради подценяване на опасностите, които крие Интерент – съобщи още Жюстин Томс. Според нея, родителите трябва да се замислят за тези проблеми в аванс, а не когато децата им вече станат жертви.
Световната практика сочи, че още в предучилищна възраст трябва да започне обучението по компютърна грамотност и безопасен Интернет – коментират от Фондация „БГ сайт”. Междувременно, пловдивски четвъртокласник сподели, че още от 3-годишната си възраст влиза в Интернет, за да играе, а от 7-годишен се движи свободно във виртуалната мрежа.
В момента хлапакът дори е администратор на собствени страници във Фейсбук, но достъп до тях имат само неговите приятели.