На днешаната дата през 1997 г. космическият апарат на НАСА Марс Патфайндър каца успешно на Марс
„Патфайндър“ има три научни инструмента, които позволяват изследването на геологията и повърхностната морфология на малките и огромни скални късове, геохимията на земята и скалите, магнитните и механическите свойства на почвата, различни изследвания на атмосферата и ротационната и орбитална динамика на Марс.
Това е втория проект от програмата на НАСА „Дискавъри“, която има за цел изпращането на по-евтини космически апарати да изследват Слънчевата система. Мотото на програмата е „по-евтино, по-бързо и по-добро“.
Тази мисия до Марс, освен че е първа от поредица мисии до планетата включващи марсоходи, е и най-важната от 1976 г. насам, когато Викинг се приземява на Червената планета. Това е и първата мисия, която изпраща марсоход до друга планета
Въпреки, че е предвидено мисията да продължи от седмица до 1 месец, марсоходът работи на повъхността на Марс почти 3 месеца. Комуникацията с апарата прекъсва на 7 октомври, като последното предаване на информация от Патфайндър е в 10:23 UTC на 27 септември 1997 г. Наземният екип се опитва да възстанови комуникацията с апарата в селдващите 5 месеца, но в край на сметка мисията е прекратена на 10 март 1998 г
В TeDxNasa планетарният учен Джоел Ливайн показва някои интересни — и озадачаващи — нови открития за Марс: кратери пълни с лед, следи от древни океани, и убедителни загатвания за присъствие, някъде в миналото, на живот. Той представя аргументи за връщане на Марс, за да разберем повече:“ Има ли вода на Марс? Отговорът е не, няма вода в течно състояние на повърхността на Марс днес. Но има интересни доказателства, които загатват, че в ранната история на Марс може да е имало реки и бързо течаща вода. Днес Марс е много, много сух.“ и добавя: „Ние вярваме, че в ранната история на Марс, което е преди 4,6 милиарда години, 4,6 милиарда години назад, Марс е бил много подобен на Земята. Марс имал реки, Марс е имал езера, но, което е по-важно, Марс имал океани в планетарен мащаб.“
Гледайте видеото: