Ежегодните награди бяха връчени на церемонията по откриването на литературния фестивал Пловдив чете.
Носител на Златна четка за оформление стана Стефан Касъров от издателство Колибри.
Проливният дъжд в края на вчерашния ден не попречи на стотици пловдивчани да се стекат към Античния театър за официалното откриване на Пловдив чете. Фестивалът, който в продължение на седем дни ще ни срещне с десетки български и чуждестранни автори, художници, критици, ще ни сближи с творчеството им, ще ни разказва истории. Пловдив чете тази година има изключителен акцент върху детската си програма, а гост на фестивала е и холандският детски писател Хюс Кайер.
Минути след края на дъжда Теодосий Спасов откри тържествената церемония със спираща дъха интерпретация на Яворовите Хайдушки песни. Минути по-късно министърът на културата Боил Банов награди носителя на ежегодната награда за поезия – Орфеев венец, а материалната част на наградата лично връчи инж. Димитър Георгиев.
Неочаквано или не, но красивата награда окичи главата на Иван Ланджев. Може би най-младият поети, удостоен с отличието. Само на 33 години и три поетични книги зад гърба си, Иван Ланджев вече е едно от имената, които се отличават със характерна поетика и образност. Автор, стъпил върху дълбоката традиция на предхождащите го, един глас, който звучи някак по-осезаемо сред всички млади поети днес. И затова Иван Ланджев заслужава Орфеевия венец.
По вина на Боби Фишев (2010), Ние според мансардата (2014) и последната Ти непрестанна новина (2018) представляват поетичното творчество на Ланджев, който в научната си работа изследва Толстой в книгата си Поетика на себенадмогването. Наративни стратегии у късния Толстой.
Именно с Ти, непрестанна новина Иван Ланджев печели наградата за постижения в поезията за изминалата година. Непрестанната новина на Ланджев идва, за да покаже колко всичко се случва за втори път, каква баналност е всяко събитие и как най-добрите наши версии, вече са били, пък дори и в други тела. Оттук идва и необходимостта от стихове – новините в непрестанния поток на хора, случки и неща. Единственият начин сред великите повторения да се чуе ритъма, да се проследи траекторията на удара, да се предвиди къде ще попадне, да се разгадае следващият ход.
Другата голяма награда – Златна четка, която се връчва за постижения в илюстрирането и оформлението на книги отиде при Стефан Касъров от издателство Колибри. Статуетката, дело на Жорж Трак, връчи зам-кмета Александър Държиков.
Вечерта продължи с концерт на Мирослава Кацарова и Орлин Павлов, заедно с музикантите Мирослав Турийски, Александър Леков, Младен Димитров и струнен квартер – Антоанина Юргаджиева, Деница Димова, Ивелина Христова и Мария Венкова.